We noticed that you're using an unsupported browser. The TripAdvisor website may not display properly.We support the following browsers:
Windows: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome. Mac: Safari.
“High Quality Apartment”
other traveller has booked this property
Bookings for this home are first-come, first served. Lock in your dates before they are gone
Check Availability
Request to Book
Make Enquiry
Very good
1 review
This property is not available for these dates.
Don't give up! Enquire about other rentals just like this one that are available -
Show all rentals available
Overview
Condo/Apartment -
1 Bedroom, 1 Bathroom, Sleeps 3
Tirana, Tirana County

Reviews from our community

Very good - based on 1 review
Write a Review

Reviews from our community

AlHidayat...
Level 1 Contributor
4 reviews
4 hotel reviews
“High Quality Apartment”
Reviewed 13 December 2017 for a stay in June 2017

The apartment appears as advertised. There is a modern kitchen with a stovetop and oven, microwave, refrigerator and plenty of pots and pans and dishes etc. For someone like me who enjoyed an extended stay, the kitchen was perfect. The low cost of food at local supermarkets, and the generous exchange rate on foreign currency, meant that I could eat and save money, throughout. There is also a modern washing machine and shower in the bathroom, a queen-size bed, and an iron for ironing clothes. Everything in the dowtown area is within walking distance, including the Government buildings and Skenderbej Square. A single word of warning: each year in December, heavy rain comes to Albania and very serious floods result. The government has never taken steps to address this issue. The infrastructure is so poor that even in Tirana, the flooding may result in utility stoppage. If you travel to Albania in December, be prepared for the fact that your apartment may be without running water and/or electricity for a few hours or a few days. But, I would otherwise recommend this apartment.

Google Translate : Apartamenti duket i reklamuar. Ka një kuzhinë moderne me një stovetop dhe furrë, mikrovalë, frigorifer dhe shumë enë dhe pans dhe enët etj Për dikë si unë që gëzonte një qëndrim të zgjatur, kuzhinë ishte e përsosur. Kostoja e ulët e ushqimit në supermarketet vendore dhe shkalla e këmbimit bujarë në valutë të huaj, do të thoshte se unë mund të hanim dhe të kursyem para për të gjithë. Ekziston edhe një makinë moderne larëse dhe dush në banjë, një krevat madhështor dhe një hekur për hekurosjen e rrobave. Çdo gjë në zonën e Dowtown është brenda distancës në këmbë, duke përfshirë ndërtesat qeveritare dhe sheshin Skënderbej. Një fjalë e vetme paralajmëruese: çdo vit në dhjetor, shiu i madh vjen në Shqipëri dhe rezulton me përmbytje shumë serioze. Qeveria kurrë nuk ka ndërmarrë hapa për të adresuar këtë çështje. Infrastruktura është aq e dobët sa që edhe në Tiranë, përmbytja mund të rezultojë në ndërprerjen e shërbimeve. Nëse udhëtoni në Shqipëri në dhjetor, jini të përgatitur për faktin se banesa juaj mund të jetë pa uji dhe / ose energji elektrike për disa orë ose disa ditë. Por, unë do ta rekomandoja këtë apartament.

Would you recommend this hotel to a friend?   Yes.
Was this review helpful? Yes
This review is the subjective opinion of a TripAdvisor member and not of TripAdvisor LLC
Enter dates for more accurate prices
2 guests
Adults2
Children0
Apply
Do you own a holiday rental? List it here.
Extra income
Earn money by renting out your home. With no up-front fees and no contract, you keep more for yourself.
Easy to manage
Confirm bookings in one click and track everything from enquiry to check-out – even while you're on the go.
Trusted by travellers
With millions of reviews and protected online payments, TripAdvisor helps travellers book your home with confidence.
Set up your free listing